Няма данни за пострадали хора или нанесени щети при днешното земетресение от 5,3 по Рихтер във Вранча.
Най-вероятно земетресението е било усетено по-силно по високите етажи на сградите в Силистра, заяви Красимир Косев, който е главен специалист „Превенция и дейности по защита на населението" в Община Шумен. Той обясни, че трусът е усетен слабо и в Шумен. Към момента няма постъпили данни за пострадали хора и материални щети в общината. Трусът е бил много слабо усетен, най-вече по високите етажи на сградите и не би трябвало да има поражения на територията на града.
По данни на Националния институт по геофизика на Румъния, земетресението е с магнитуд 5. За разрушения и пострадали не се казва.
Трусове се усетиха и в молдовската столица Кишинев.
Според Европейския средиземноморски сеизмологичен център земетресението е било с магнитуд от 5,4 степен. Регистрирано е в 04:37 часа местно време. Епицентърът му се намира на 141 км северно от Букурещ, 39 км западно от Фокшани и 5 км северозападно от Винтилеска, Румъния.
Както е известно, зона Вранча е сеизмологично активна земетръсна зона, намираща се в района между Източните Карпати и Южните Карпати в Румъния, в по-голямата си част обхващаща Вранчански окръг.
В България е известен най-вече със сеизмичната си активност - земетресението от 1977 г. нанесе значителни щети в Северна България. Най-засегнат бе Свищов, където загинаха над 100 души.
Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, бивш ръководител на секция „Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН), коментира пред Фокус, че в 04:37 часа в района Вранча на Карпатската дъга стана едно от дълбоките земетресения в Югоизточна Европа. Дълбочината на сеизмичния източник е между 130 и 140 километра, а магнитудът на земетресението е 5,4 по оценки в Румъния. В Букурещ, на 150 км от епицентъра, земетресението е усетено от четвърта степен по 12-степенната скала на интензивност, отново по оценки на румънския сеизмологичен център. У нас земетресението е усетено по високи етажи в Русе (около 200 км от епицентъра), до около 260 км от епицентъра в Плевенско и Шумен. На североизток сведения за усещане има от Кишинев и Одеса (Евро-Средиземноморски център).
В последните над 70 години в района Вранча са генерирани четири катастрофални земетресения през 1940, 1977, 1986, 1990 години. Най-мощно сред тях е това на 10 ноември 1940, което е било с момент-магнитуд 7,7.
България помни земетресението от 4 март 1977 г., от което в Свищов загинаха над 100 човека в две срутени сгради. Тогава в Румъния бяха срутени 35 високоетажни здания и погубени около 1500 човешки живота.
Земетресения с магнитуд над 5 от дълбочините на Вранча в последните години са станалите на 27 октомври 2004 с магнитуд 6, на 14 май 2005 година с магнитуд 5,2 и на 25 април 2009 с магнитуд 5,3. Земетръсна активност в плитките земни слоеве, само на 15-20 километра източно, се проявява от 23 септември до днес - дори 1 час след поредното „събуждане" на Вранча.
От началото на новия милениум в Румъния действа предупредителна система. Чрез тази система в Букурещ алармен сигнал се получава 25-28 секунди преди въздействието от силно земетресение с епицентър във Вранча.
0 Коментара