"Правим всичко възможно да усвоим колкото е възможно повече средства и всички усилия в момента са фокусирани по действащите оперативни програми да се реализират възможно най-успешно проектите, които са планувани и в ход, за да може да се минимизира загубата, доколкото е възможно и България да върне по-малко средства по линия на автоматичното освобождаване", това заяви заместник министър-председателят и министър на правосъдието Зинаида Златанова в интервю за радио "Фокус".
Тя припомни, че са приети редица мерки в тази посока: "Следим на седмична база изпълнението на оперативните програми и на проектите в риск, взели сме решение на Министерски съвет за възможност за наддоговаряне в размер на 10% хоризонтално за всички оперативни програми, за да може да има резервни проекти, които, ако не се реализират едни, да бъдат заменени бързо с други с цел да не се загубят средства, приканваме управляващите органи към разделяне на фази на големи проекти там, където е възможно, за да можем да прехвърлим за следващия програмен период дейности, които е възможно да бъдат прехвърлени и оперативна програма по оперативна програма наблюдаваме и ежедневно следим самата степен на усвояване."
"Хубаво е да се знае, че от средата на март усвояваме около 27%. Към вчерашна дата сме на усвояване малко над 35%, което съгласете се, че за четири-пет месеца е сериозно увеличение. Тези 27%, да обърна внимание, са усвоени за всичките седем години досега, в които са действали оперативните програми", допълни Златанова. Тя посочи, че най-малък риск от загуба на средства има в Оперативна програма „Транспорт", а най-ниска усвояемост в Оперативна програма „Околна среда". "Преди три месеца заварихме ОПОС с процент на усвояемост едва 8% към месец май и в момента трябва да кажа, че тази усвояемост е малко над 13%, т.е. почти се е удвоила за този период", заяви вицепремиерът.
Зинаида Златанова изрази удовлетворение, че за 100 дни правителството е успяло да подготви вариант на Споразумение за партньорство за следващия програмен период, което е получило добра оценка от Европейската комисия. "Радвам се да кажа, че този наш вариант беше оценен като достатъчно зрял и подробен и Европейската комисия го прие, допусна до официално разглеждане в службите на комисията, което вече всъщност води процедурата в един нов етап. Тоест можем спокойно да кажем, че България е официално в нов, по-напреднал етап на работата по споразумението и на съгласуването му с Европейската комисия", допълни Златанова.
Тя апелира към ускоряване на работата по изготвяне на здравна стратегия и провеждане на необходимите реформи в сферата на образованието, които са ключови за успешното усвояване на европейските средства в двата ресора през следващия програмен период 2014 – 2020 година. Вицепремиерът посочи, че след два месеца ще представи на Народното събрание актуализиран проект за разпределение на ресурсите по оперативните програми.
"Мисля, че вече влизаме в сферата на това, което аз апелирам от първия си ден като вицепремиер и министър, а именно важни обществени теми като еврофондове и правосъдие да не бъдат политизирани, а напротив - да търсим взаимно помощта си, да търсим консенсус и конструктивно да ги обсъждаме", подчерта заместник министър-председателят. Златанова отбеляза, че ЕК не е отправяла препоръка за промяна на начина за управление на европейските фондове у нас.
0 Коментара