Два часа изслушват кандидатката ни за генерален секретар на ООН на три езика
Равенството между половете, правата на жените и край на насилието над жени са необходими за постигането на мир и устойчиво развитие по света. Това заяви кандидатът за генерален секретар на ООН Ирина Бокова по време на изслушването пред Общото събрание в Ню Йорк, на което ще се явят всичките осем кандидати за високия пост.
„Мисля, че 21 век трябва да бъде векът на равните права между половете и през този период да се предостави възможността на жените да бъдат равни членове на обществото. Не го казвам само като първата жена директор на ЮНЕСКО. Казвам го, защото мирът и устойчивото развитие са невъзможни без полово равенство. Насилието срещу жени беше игнорирано дълго време и ООН трябва да положи повече усилия за премахването му. То е препятствие пред едно здраво общество", каза още Бокова.
Тя посочи, че именно равенството между половете, заедно с проблемите на Африка, ще са нейни приоритети, ако бъде избрана за генерален секретар на ООН.
В своето изказване българката посочи още, че нейните основания за кандидатстването на този отговорен пост са на базата на участието й в приемането на нова конституция в България в началото на 90-те години, където тя има роля в сферите на човешките права и правата на жените, както и участието й в делегациите на ООН и опита й като директор на ЮНЕСКО. Бокова смята, че предизвикателства като бежанците, конфликтите, нарастването на екстремизма и разрушаването на културното наследство поставят под въпрос умението на света да се справя заедно. "Имаме нужда от уверение, че можем да живеем заедно и да се справим с предизвикателството", посочи тя.
Днес бе първият ден на „неформалните дискусии" с кандидатите за шеф на ООН, които се провеждат за пръв път в историята при избор на ръководната длъжност. „Изпита" откри кандидатът на Черна Гора Игор Лукшич, а Бокова говори втора. Промяната на процедурата за избор е с цел повече прозрачност. Въпреки това обаче в основата си изборът не се променя – Съветът за сигурност препоръчва един кандидат, който трябва да бъде формално гласуван на Общото събрание. Отношението на делегатите към посочения кандидат трудно може да повлияе на избора.
Междувременно се обсъжда и промяна в мандата на генералния секретар, който в момента има право на два 5-годишни мандата. Следващият генерален секретар на ООН може да има 7-годишен мандат, вместо сегашните 5 години. Той обаче може и да няма право на преизбиране. Това заяви президентът на Общото събрание Могенс Ликетофт, цитиран от ТАСС.
Тези предложения обаче все още се обсъждат на тайни консултации.
0 Коментара