В „Годината" на „Дарик" президентът на ПЕС коментира бежанската криза, отношенията ЕС – Турция – Русия и пробуждащия се национализъм в ЕС
„Европа е в криза или по-точно е атакувана от много различни кризи и има нужда от нова визия, от перспектива, от силно лидерство. Трябва да върнем надеждата на европейците в европейския проект. Крайно десните партии използват страха, национализма и популизма. Те залагат на бягството в националните идентичности, на връщането към племенната принадлежност. А това убива Европа.", каза лидерът на европейските социалисти в предаването „Годината" на „Дарик".
На въпрос на водещия Кирил Вълчев за загубата на левицата на местните избори във Франция, Станишев заяви: „поражение претърпя не само левицата, но и традиционната десница. Националният фронт направи сериозен пробив, залагайки на национализма. Но традиционните партии загубиха и защото французите не виждат реални ползи и подобрения в живота си. Все пак социалистическата партия във Франция се държа много по-отговорно като подкрепи десните кандидати, за да не спечелят националистите. За съжаление, десните не постъпиха по този начин. Винаги, когато са заплашени основните ценности на демокрацията, левицата е готова да направи подобна стъпка, макар и тя да се тълкува като слабост."
Огради или посрещане на емигрантите в Европа?
„Не е лесен отговорът на този въпрос", коментира евросоциалист № 1. „Първо трябва да има чисто човешка, хуманитарна помощ за стотици хиляди хора, които реално бягат от война, за да спасят своя живот и живота на децата си. И тук става дума за човечност, а не за принципите на ЕС или на ООН. Всяка държава, в която пристигнат бежанци, е длъжна да им помогне. Но наред с това, много европейци се страхуват, че това не е просто една бежанска вълна заради конкретна война, а цялостна промяна в ситуацията в света. Тази ситуация изисква нови решения. И наред със солидарната помощ за бежанците от всички страни-членки на ЕС, трябва да има цял комплекс от мерки и политики.
Първо, да се помогне на всички бежанци близо до територията на Сирия - над 2 млн. души в Турция, над 1 млн. души в Ливан, близо 1 млн. в Йордания, като се подпомогнат финансово агенциите на ООН.
Второ, нужна е много по-активна политика на Европа за стабилизиране на Близкия изток и Северна Африка. Говорим за мирно, политическо стабилизиране. За това трябва инициатива, кураж, защото докато има война и нестабилност, хората ще бягат. И Европа трябва да бъде много по-категорична в това отношение и да поеме инициативата. Трето, да се укрепят външните граници на ЕС. И не на последно място, тероризмът е сериозна заплаха. Необходима е широка коалиция срещу Ислямска държава, където геополитическите игрички да бъдат загърбени, защото рискът е твърде голям за всички. Пето, нова интеграционна политика вътре в ЕС, защото проблемите не идват толкова от бежанците – терористичните атаки в Париж например. В тях участваха граждани на ЕС, които са второ или трето поколение имигранти", обобщи Станишев стъпките за разрешаването на бежанската криза.
0 Коментара