Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Политика

Среща на върха за ремонт на кабинета

Среща на върха за ремонт на кабинета

Готвят смяна на 6 от 16 министри, "Атака" влиза в пленарна зала

Броени часове остават до първия ремонт на кабинета, твърдят от централите на БСП и ДПС. Шестима от 16 министри ще трябва да се разделят с креслата си, научи "Стандарт". Очаква се рокадите да се направят по време на вота на недоверие за енергетиката, който ГЕРБ внесе дни преди евроизборите и отчета на правителството му за една година работа. Сценариите за протичането на сложната ситуация властта обмисля вече два дни. Редът на първото заседание на парламента на практика бе предначертан от управляващите и опозицията още преди евроизборите. Несъстоялият се вот на недоверие на ГЕРБ за енергетиката депутатите ще трябва да разгледат днес, защото в петък го отложиха. Отчетът на кабинета пък бе планиран от седмици. Според източници на "Стандарт" правителството ще остане на власт поне до зимата. Цената за това обаче ще е основен ремонт на кабинета. Шестима са министрите, с които се очаква да се раздели Пламен Орешарски. Имената им може би ще станат ясни в четвъртък, когато премиерът ще се завърне в страната. Днес той е на аудиенция при папата в Рим. Визитата бе планувана преди доста време и нямаше как да се отмени въпреки политическата обстановка в страната след изборите.

Идеята е в днешния ден да се представят мотивите за вота на недоверие, а краят на дебатите да бъде утре. Заедно с тях обаче се очаква и отчетът на премиера за работата на министрите му за една година. Драфтът вече е готов, но се преработва до последно, за да се посочат ясно силните и слабите страни на кабинета. За да се отложат дебатите за четвъртък, депутатите от управляващото мнозинство днес ще закрият заседанието в 14.30 часа. В четвъртък, когато Орешарски присъства в Народното събрание, ще стане ясна и съдбата на кабинета. Преди това обаче той ще има среща на високо ниво със Сергей Станишев и Лютви Местан. За нея съобщи самият Орешарски след разговорите си с Жозе Мануле Барозу в Брюксел вчера. "Политическата ситуация в България не се е променила съществено след тази една година. Срещата ще е, като се приберем в България", уточни премиерът. Той добави, че на срещата с двамата лидери ще консултира и кандидатурата за еврокомисар. На нея обаче трябва да се уточнят и последните детайли по ремонта на кабинета. Тогава ще стане ясно дали сам Орешарски ще мотивира нуждата от промени в кабинета, или това ще направят водачите на БСП и ДПС. Междувременно Станишев заяви от Брюксел, че коментарите за ремонт на кабинета са неоснователни. Според него обаче е ясно, "че трябва да се даде нова сила на правителството, да се анализира във връзка с едната година какво е постигнато и какво трябва да се направи".

Според източниците на "Стандарт" шестимата министри, с които премиерът ще трябва да се раздели, са Анелия Клисарова (на образованието), Таня Андреева (на здравеопазването), Десислава Терзиева (на регионалното развитие), Искра Михайлова (на околната среда), Димитър Греков (на земеделието) и Иван Данов (на инвестиционното проектиране). Причините за отстраняването им са различни. Клисарова може да бъде сменена заради делегираните бюджети, които се оказали недостатъчни за школата в малките населени места, както и заради нуждата от добри нови учебници. За нейния пост се търси учител, който да се справи с двата проблема. От работата на Терзиева има недоволства заради забавянето на строителството на магистралите, които не се движат с нужния темп. За нейния пост се спряга сегашният шеф на АПИ - Стефан Чайков. Искра Михайлова пък заминава за Брюксел. Очаква се нейният наследник да е сегашният й шеф на кабинета Цветан Енчев. Слабото място на Греков са субсидиите за фермерите, а Илияна Йотова изказа дори публично недоволството си от работата му. Провалът на Данов пък се оказа фактът, че за една година не успя да задвижи процедурата, по която малките общини да кандидатстват за европари. Най-спорно е махането на Андреева. Месец преди евроизборите нейната оставка бе сигурна заради разминаванията във вижданията й за реформи с тези на депутатите от БСП и ДПС. Точно преди евроизборите обаче Андреева отново успя да си осигури доверието на двете партии, а също така и на лекарския съюз. Дори и масовите рокади в кабинета обаче не могат да гарантират оцеляването му в дългосрочен план. Новата конфигурация от министри ще се задържи със сигурност до юли, за да видят управляващите партии как тя работи. Ако не са доволни от резултатите, това ще сложи и край на правителството, предричат анализатори. В тази ситуация ключово значение ще има и състоянието на левицата. Ако лидерът на БСП не успее да овладее партията, няма да има кой да осигури парламентарна подкрепа и за новия кабинет, категорични са политолозите.

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе