-
В Нуук виждат бъдещето на държавата в пълната й независимост, а не в превръщането й в 51-ви щат
-
Ако купи Гренландия, ще държи Китай настрана
Целият свят подскочи (да не говорим за Дания!), след като "Уол Стрийт Джърнъл" и няколко други вестника в САЩ съобщиха, че президентът Доналд Тръмп с "различни степени на сериозност" изразява интерес да закупи Гренландия - най-големия остров на света.
В неделя Тръмп потвърди интереса си да проучи възможността за придобиване на Гренландия, като заяви, че "по същество това е голяма сделка с недвижим имот" и че "би било хубаво" от стратегическа гледна точка. Разбира се, мнозина отхвърлиха новината като шега. Например бившият премиер на Дания Ларс Льоке Расмусен написа в Туитър, че "това трябва да е първоаприлска шега". Министър-председателят на Гренландия Ким Килсен подчерта в свое изявление, че "Гренландия не се продава и не може да се продава", а Министерството на външните работи на Гренландия пусна следния туит: "Отворени сме за бизнес със САЩ, но не и за продажба". Гренландия е най-големият остров на света с обща площ от над 2 000 000 кв. км и
население от около 56 000 души
Островът е датска колония до 1953 г., когато става датска провинция. Придобива автономно управление през 1979 г. и има самоуправление от 2009 година.
Законът за самоуправлението от 2009 г., прехвърли повече правомощия от датското правителство на местното правителство и Гренландия постепенно поема отговорност за политическата, съдебната и икономическата си системи. Датското правителство продължава да контролира външните работи и отбраната. Дания също така и запазва контрола си върху паричната политика и предоставя годишна субсидия. Според Закона за самоуправление от 2009 г. Гренландия може да обяви пълна независимост. През последните години имаше няколко призива за това, но съществуват разногласия дали това трябва да се случи сега или по-късно. Преди дни датската министър-председателка Мете Фредриксен заяви пред местен вестник, че "Гренландия не се продава. Гренландия не е датска. Гренландия принадлежи на Гренландия". Но ако погледнем отвъд шегите и неоколониалното звучене, какво иска Тръмп като предлага да купи Гренландия, за да утвърди интересите на САЩ в региона?
Първо трябва да се отбележи, че идеята за закупуване на Гренландия трябва да се разглежда, както от политическа, така и от геостратегическа гледна точка. Тъй като Гренландия има
огромно геостратегическо значение
както като част както от Арктика, така и от северноамериканския континент, тя напълно се вмества в доктрините на не един президент на САЩ за поддържането и евентуалното засилване на американското присъствие в региона. Същевременно по този начин може да се държи Китай на разстояние.
Гренландия и Дания вече имат своите отношения и ангажименти към сигурността на САЩ в рамките на НАТО, а най-северната военна база на Съединените щати - въздушната база Туле - се намира на северозападния бряг на Гренландия. По-рано тази година американското посолство в Копенхаген обяви, че Държавният департамент на САЩ ще възстанови своето постоянно представителство в Нуук - административния център на острова.
През последните месеци САЩ актуализираха няколко от своите документи за арктическа политика, включително стратегиите на министерството на отбраната и бреговата охрана на САЩ. Общото между тези документи е описанието на Арктика като зона на стратегическа конкуренция и определянето на Китай и Русия като най-големите предизвикателства пред постоянната стабилност на мира в региона. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео предизвика международни реакции, когато се обърна към Русия и Китай в безпрецедентна реч по време на министерската среща на Арктическия съвет във Финландия по-рано тази година. Внезапният интерес на Тръмп към най-големия остров в света трябва да се разглежда в контекста на тези събития. През последните години китайските компании инвестираха в гренландски минни проекти, а през 2018 г. китайска фирма подаде оферта в конкурс за
разширяване на летищата на острова
Това предизвика безпокойство, както в Дания, така и в САЩ, и накара тогавашния датски премиер Ларс Льоке Расмусен да се намеси. Интересът на САЩ към Гренландия в настоящия момент не е нищо ново, но сега, когато глобалният интерес към Арктика се увеличава, САЩ искат да покажат, че ще защитават това, което е тяхно. Съединените щати искат да осъществят една своя мечта преди Китай или някоя друга държава да попречи на стратегическите интереси на Вашингтон.
В Нуук и околните територии обаче виждат следващата стъпка за Гренландия в нейната пълна независимост, а не в превръщането й в 51-и щат на САЩ. Доколко сериозни са намеренията на заклетия предприемач Доналд Тръмп стана ясно в сряда, когато US президентът се разсърди на датчаните, ще знаем повече след посещението му в Копенхаген, планирано за 2-3 септември. "Дания е специална страна с необикновени хора, но въз основа на изявленията на премиера Мете Фредериксен, че тя не се интересува от обсъждането на покупката на Гренландия, отлагам срещата ни, която трябваше да се проведе след две седмици, за друго време", написа Тръмп в Туитър. И допълни: "Премиерът успя да спести много пари и усилия както за Съединените щати, така и за Дания, като показа такава директност. Благодаря й за това и с нетърпение очаквам да преразгледа дневния ред".
Изглежда острият тон на американския президент е предизвикал ефект, защото малко по-късно датската принцеса Антония Шаумбург-Липе, съпруга на брата на кралица Маргрете II принц Валдемар заяви: "Предложението за покупката е комплимент за вълшебната Гренландия, тъй като такива предложения получават само желаните райони. Жителите на Гренландия трябва и могат да решат собствената си съдба." "Обичам Гренландия и искам жителите й да бъдат щастливи. Ние трябва да подкрепим всяко тяхно решение", подкрепи я и нейният син принц Марио Макс Шаумбург-Липе. Развръзката предстои.
0 Коментара