Вотът в САЩ на 6 ноември е решаващ за доверието към президента, демократите се готвят за реванш след провала през 2016 г.
До междинните избори в САЩ остават броени дни. От тях зависи не само бъдещата политика на Вашингтон, но и до голяма степен международната ситуация, белязана с напрежение и нестабилност в света поради непредвидимите, противоречиви и конфронтационни действия на президента Доналд Тръмп, чиито девиз е "Америка преди всичко". Изборите в САЩ на 6 ноември 2018 г. ще бъдат първият вот в средата на мандата, те ще имат национален отзвук и отпечатък, смята Ланхи Чен, изследовател в Hoover Institution. Изборите в средата на управлявлението на президент се определят от вътрешно-политическите проблеми, но този път ситуацията е различна. "Традиционно на вота в средата на президентския мандат става дума за местния представител в конгреса. Тези избори обаче са различни", казва Чен. "Анкети показват, че трима от всеки четирима избиратели мислят, че в случая мнението им за президента Тръмп засяга решението им за вота на 6 ноември. Така че тези междинни избори са национални по начин, който не сме виждали досега. Степента на популярност на Тръмп сред американците ще определи различните резултати в различните щати на страната", убеден е анализаторът на Блумбърг.
Вотът всъщност ще постави на изпитание ключови политики на президента Доналд Тръмп и неговата администрация. Ако републиканците загубят контрола над камарата на представителите и на сената, който сега имат, Тръмп ще се превърне, според американската политическа терминология, в класическа „куца патица".
В изборите
ще се оспорват всички 435 места в долната Камара на представителите в Конгреса и 35 (една трета) от горната камара – Сената
Очакванията на социолозите са демократите да спечелят долната камара, като разделящата персона на Тръмп играе важна роля в прогнозите за силно повишена избирателна активност сред избирателите на демократите. Очаква се сенатът да остане контролиран от Републиканската партия. Според данните на FiveThirtyEight, сайт за социологически проучвания, демократите имат 83% шанс да получат мнозинство в долната камара. За Сената шансовете са обърнати - Републиканската партия има 66% шанс да запази мнозинството си. Основна причина за това е, че републиканците ще защитават едва 8 от местата си в Сената, докато демократите трябва да защитят 27 свои места. В момента Републиканската партия разполага с мнозинство и в двете камари, както и републикански президент, макар и нетрадиционен такъв. Въпреки пълния си контрол над законодателните и изпълнителни институции, Републиканската партия вече две години прокарва някои от ключовите обещания на Тръмп. Неочаквана победа за републиканците в долната камара, каквато не се изключва от социолозите, би възобновила мандата им да отменят здравната
политика на Обама веднъж завинаги. По-вероятната победа на демократите в долната камара пък би позволила на Демократическата партия да оспорва и сериозно и да забавя законодателните предложения и съдебни номинации на администрацията на Тръмп, както и
да спаси здравната политика на Обама
Ако демократите спечелят долната камара, те могат да започнат процедурата за импийчмънт на президента Тръмп, но републиканският сенат най-вероятно ще я блокира. Ако спечелят и двете камари обаче и ако разследването на специалния прокурор Робърт Мюлър за евентуална руска намеса в спечелването на изборите от Тръмп през 2016 г. донесе доказателства, директно уличаващи президента, пътят към импийчмънт би бил отворен.
На 6 ноември
американците ще гласуват и за губарнатори на 50-те щати
което също има значение за бъдещето съотношение на силите в САЩ. Сега 33 от общо 50-те губернатори са републиканци, 16 са демократи и има един независим.
Главният коз на републиканците е икономическият подем в страната и благоприятната динамика на редица ключови икономически показатели. Например в средата на 2018 г. ръстът на брутния вътрешен продукт бе рекорден за последните четири години – 4,2%, а безработицата спадна под 4%. Индексът на потребителската увереност през септември бе най-висока за последните 14 години. Анализатори отблязват, че сега състоянието на икономиката не безпокои американските избиратели. Известна в САЩ е максимата, че „американците гласуват с джоба си". Същевременно при икономически разцвет гласоподавателите насочват вниманието си към други нерешени вътрешни проблеми на страната, сред които качеството на политическото ръководство, работата на федералните власти, здравеопазването, миграцията и други социлни проблем.
Политолози напомнят тревожния за републиканците факт от миналото, че през последните 25 години партия, получила на президентските избори пълен контрол и над изпълнителната, и над законодателната власт, след две години на междинни избори е губила десетки депутатски места в камарата на представителите и няколко места в сената, ако степента на обществената подкрепа за президента е под 50%. Междувременно рейтингът на Доналд Тръмп спадна с 4 процентни пункта в края на октомври, до 40%. Това показа анкета на Галъп, според която този спад е унищожил целия ръст, който се забелязваше в последните няколко седмици. Според проучването
54% от американците не одобряват работата на държавния глава
Оптимизмът на демократите и надеждата им за „демокатически реванш" на 6 ноември след поражението им на президентските избори през 2016 г., по време на сегашната им избирателна кампания се захранваше от резултатите на допитванията до общественото мнение. Мнозинството анкетирани даваха симпатиите си за Демократическата партия в по-голяма степен, отколкото за Републиканската. През септември Галъп посочи, че за демократите биха гласуваи 51%, а за републиканците - 42%. Дори прорепубликански настроената телевизия „Фокс Нюз" изчисли, че демократите имат 7% предимство в гласовете.
Надеждата на демократите, че „синята вълна" на техните кандидати съществено ще измени съотношението на силите след 6 ноември, се подкрепя и от прогнозите за изхода на губернаторските избори. Според предвижданията републиканците могат да загубят най-малко 8 от сегашнитете си 33 губернаторски места, а може би и повече. Става дума за ключови щати като Флорида, Уисконсин, Кънектикът и Охайо, където шансовете на републиканците и демократите са почни еднакви.
Все пак вотът е вот и интригата остава.
0 Коментара