Белград. Президентът на Сърбия Томислав Николич обяви предсрочни парламентарни избори за 16 март, предаде Ройтерс.
Дясноцентрисктата партия Сръбска прогресивна партия, която има мнозинство в парламента, заяви, че има нужда от по-силен мандат, за да ускори реформите в страната. Затова коалиционното правителство поиска от Николич да назначи избори по-малко от две години след последния парламентарен вот в Сърбия.
Президентът Томислав Николич подписа указа за разпускане на парламента и насрочи предсрочни парламентарни избори, предаде Radio-televizija Srbije /RTS/.
Премиерът Ивица Дачич и вицепремиерът Александър Вучич вчера дадоха обяснение на президента за предложението им. В него се посочва, че правителството е постигнало добри резултати, но за реформите, които следват е необходима по-голяма обществена подкрепа.
Николич вчера е изтъкнал, че правителството е направило доста през изминалия период и едно от по-големите постижения е започването на преговори с ЕС. Николич е изтъкнал, че е имало един ремонт на кабинета и управляващите са разбрали, че е необходимо да проверят легитимността на своите политики и след това да вкарат нова енергия в състава на правителството.
Николич следобед ще насрочи предсрочни парламентарни избори предаде радио b92. След вчерашната среща с премиера Дачич и вицепремиера Александър Вучич Николич е заявил, че след изборите правителството ще продължи да трасира европейския път на Сърбия.
Александър Вучич, който е и вицепремиер, разчита да се възползва от популярността на партията, за да заздрави контрола си над властта и това да помогне за прокарване на наложителни икономически реформи, коментира Ройтерс.
"Време е за уреждане на сметката. От нас зависи да поемем риска и ако хората решат - ще напуснем властта", каза той.
Напрежението в коалицията за темпото и дълбочината на реформите принудиха в събота да подаде оставка министърът на икономиката Саша Радулович, който е безпартиен член на правителството.
Той вече заплаши, че ще предприеме тази стъпка след съпротивата на профсъюзите и на свои колеги министри срещу либерализирането на пазара на труда и раздяла с десетки от губещите държавни предприятия.
"Пазарите ще приемат това доста добре. Правителство с нов и силен мандат ще бъде доста добре позиционирано за ускоряване темпото на реформите", коментира Тимъти Аш, ръководител на отдела за възникващи пазари в Standard Bank.
Вучич ръководи променената бивша националистическа партия и днес е проевропейски настроен реформатор. На 21 януари страната започна преговори за членство с ЕС, макар че изглежда невероятно това да стане реалност преди 2020г.
"Имат шанс да спечелят изборите, но дори да не съберат достатъчно, за да управляват ами, смятам, че ще сглобят коалиция, в която ще споделят отговорността", казва Марко Благоевич от белградския Център за свободни избори и демокрация. "Това ще бъде тест за Вучич дали е държавник или просто политик."
0 Коментара