Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Политика

Радев: Парламентарната република атрофира

Радев: Парламентарната република атрофира

Държавният глава Румен Радев декларира, че дейността му като президент през следващата година ще бъде посветена на съхраняване на демократичните права на българите. Това каза той на пресконференция с вицепрезидента Илияна Йотова по повод на изминалата първа година от встъпването им в длъжност, предаде "Дарик радио". 

За първата година обнародвах 86 закона, като на пет наложих вето, каза президентът и допълни, че е упражнил това право в интерес на българските граждани, воден от убеждението, че въпросните закони ощетяват и не гарантират правата на хората.

"Парламентарната република атрофира", смята Радев. „Парламентът се превръща в нотариат, който официализира решенията на правителството. Доверието към парламента е критично ниско", допълни той.

Президентът заяви категорично, че няма война между институциите, но обясни, че има определени ценностни разминавания. "С парламента работим в рамките на законите. С премиера Борисов показахме, че можем да работим заедно и то ефективно. Не приемам българският премиер и германски канцлер да оповестяват покана към чужд държавен глава, а българският президент да го научава от медиите", заяви Радев.

Президентът каза, че трябва да си отговорим на въпроса има ли корупция в България. "Очевидно има. Трябва да си отговорим на въпроса как се противопоставяме на тази корупция. За мен вотът на недоверие е част от усилията, които полага обществото за справянето с корупцията. Оценявам всяко едно усилие в тази насока", каза той.

Радев отбеляза, че със соцлидерката Корнелия Нинова се вижда толкова често, колкото и с премиера, колкото и с председателя на Народното събрание.

Държавният глава заяви, че през изминалите месеци неотклонно се е ръководел от принципите, че българската външна политика трябва да се формира у нас и да се отстоява навън, а не обратното. Според него в годината, когато се отбелязваме 140 години от освобождението, трябва да се извадят българо-руските отношения от ледената епоха, в които са заварени от него.

Президентът е категоричен, че трябва да отстояваме демократичните си права. Той посочи, че ще настоява за прозрачност на собственост, управленски решения и харчене на публични средства, ще стимулира обществения дебат за свободата на словото. "Ще работя за реформа в правосъдната реформа и антикорупционното законодателство. Въвеждането на електронното управление е без алтернатива и не може да бъде отлагано повече. Децентрализацията на общините е важна стъпка", заяви президентът.

Нямам намерение да създавам свой политически проект,  заяви в отговор на журналистически въпрос президентът Румен Радев, цитиран от "Епицентър.бг".  Той обаче не скри, че от президентската институция непрекъснато се отнемат правомощия за сметка на изпълнителната власт. Според него така се нарушава балансът между властите, заложен в конституцията. Къде е квотата на президента в новия орган, който ще се бори с корупцията, попита държавният глава.

Истанбулската конвенция взривява обществото, посочи още президентът. И призова парламентът да прояви разум, да се проведе обществена дискусия по темата.

Не е моментът да ратифицираме Истанбулската конвенция, смята Румен Радев. Той призова правителството и парламентът да си запретнат ръкавите и да си напишат домашното по друга тема, като демографската криза. Изчезваме като нация, би камбаната Радев.

Запитан ще наложи ли вето, ако конвенцията бъде ратифицирана, държавният глава каза: "Вярвам в разума на българския парламент!"

"За мен вотът на недоверие е част от усилията, които полага обществото, за да се справи с корупцията. Категорично искам да кажа, че няма война между институциите. Работя и с парламента, и с премиера. Не примемм обаче български премиер и германски канцлер да обявяват, че ще се проведе среща с чужд държавен глава. Това е недопустимо. Не го приемам за обида към мен, а за обида към Конституцията", категоричен беше президентът.

"С г-жа Корнелия Нинова се виждам толкова често, колкото с премиера Бойко Борисов и председателя на парламента Цвета Караянчева. Аз имам позиция. Не виждам нищо ловшо в това, че тази позиция понякога съвпада с позицията на БСП. Тази партия издигна кандидатурата ми.

Президентът не дължи обяснения на правителството, ако не харесва политиката. Времето, когато президентът беше безучастен наблюдател на действията на правителството, отмина. Ясно заявих, че трябва да подобрим отношенията си с Турция. С тях винаги сме имали чудесни отношения. Трябва обаче да сме наясно, че Турция опита да се намеси в изборния процес. Турция опитва да се меси и в работата на Главното мюфтийство. Трябва да поставим тези въпроси на масата открито. Само тогава ще можем да водим нормални разговори с Турция. Аз чакам Бойко Борисов да постави въпроси, но засега не го е направил. Избор на премиера е да работи предимно във външнополитически план по овреме на третия си мандат. Аз го подкрепям. Нямаме проблем. Всички трябва да обединим усилията си.

Началникът на НСО не е подавал оставка. С тази служба също имаше скандали. Президентът може само да назначава началник на НСО, одобрен от МС. Дейността на НСО се контролира от парламентарна комисия. Реално началникът на НСО няма пряк ръководител. В последните години се отнемат правомощия на президента. Това не е добре за българската демокрация. Концентрира се прекалена власт в ръцете на правителството, а най-хубавото при демокрацията е баланса във властите.

Нямам никакви намерения да създавам самостоятелна политическа партия. Това съм го обявил отдавна", категоричен беше Радев. "Аз не съм се конфронтирал по темата за изтребителите. Тази тема беше използвана, за да има непрекъснати нападки срещу президентската институция.

Аз винаги съм бил за честност и прозрачност при закупуването на нови изтребители. Няма разкол в президентската власт по темата за Истанбулската конвенция. Аз също съм за дебат по темата. Факт е, че в България има насилие над жена и деца. Факт е обаче, че тази конвенция предизвиква спорове в обществото. Аз съм на мнение, че не е сега момента да се ратифицира тази конвенция. Има далеч по-болни проблеми. Не трябва с тази конвенция да се отвлича вниманието от сериозните проблеми. Да, тя е важна, но без работещи закони - конвенцията няма да промени нищо. Управляващите трябва да запретнат ръкави и да си напишат домашното. Не трябва да се бърза. Надявам се, че този път българският парламент ще прояви разум и няма да предизвика раздори в обществото, като ратифицира Истанбулската конвенция ", заяви президентът.

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе