Прокуратурата готви обвинения за лица, източвали Националния осигурителен институт с фалшиви удостоверения за инвалидност.
Съвместна проверка с МВР е установила, че всяка година стотици милиони левове отивали при лица, получили ТЕЛК с подправени документи. Рекордьор се оказа Силистренска област.
Анализът е започнал преди месец, като първите проверки са били в региони, които НОИ е посочил като региони с особено високо впечатляваща инвалидност.
На първо място е Силистренско, където инвалидните пенсии се оказали 28% от всички пенсии в региона.
Именно там се очакват и първите обвинения, като се очаква с такова да се сдобие и бивша кметица на силистренско село, чието име от прокуратурата и МВР не съобщиха, в дома на която са намерени близо 2000 документи за ТЕЛК, удостоверения от хора, искащи инвалидни пенсии и лични данни.
Обвинения ще има и за хора, ползвали неправомерно тази социална подкрепа, както и следващите от нея социални придобивки, така и за посредниците, които специално в Силистренско получавали по 600 лева на документ.
Посредници изобщо излизат по всички проверки и досъдебни производства, по които е работила прокуратурата.
Оказва се, че 7 са проверките, 4 досъдебните производства, като делът, който получавали посредниците, зависел от степента на инвалидност, която осигурявали на хората, които имали претенции, като в региона стигала до 2500 лева на човек.
До анализ на инвалидните пенсии се стига по препоръка на премиера и главния прокурор. Анализът сочи, че присъди за получаване на инвалидност с неверни документи има, но срещу лица на ниско ниво.
„На мен ми трябват хората, които са позволили това да се случи, говорим за длъжностни лица, или пък някои други лица, на по-високо ниво“, каза накъде гледат разследващите зам.-главният прокурор Иван Гешев.
Дотук пред обвинение е бивша кметица на силистренско село с много инвалиди по документи и посредници, получавали по 600 лв. на документ и възползвалите се. Кои са те, както и кои са другите разследвани и проверявани и, къде, ако се съди по посредническите комисионни, които стигали до 2000 лв. телковете са били най-скъпи, засега от прокуратурата и МВР не казват.
Заболяванията, записани в документите били копи-пейст, обясни главният секретар на МВР Ивайло Иванов. „Болки в кръста, високо кръвно, болки в колената, световъртеж“.
„Не знаят, къде са ходили и дали са ходили, на кой ТЕЛК и дали въобще са ходили... Не знаят дали са хоспитализирани или не са били хоспитализирани“, допълни го Иван Гешев, според когото „огромни суми, от стотици милиони, изтичат в пясъка...“
След Силистра, Разград, Перник, Монтана, Габрово и Враца да се готвят мними болни и автори на фалшиви документи и в други области. „Тези хора трябва да си помислят, дали ще продължат по този начин“, каза Иван Гешев.
Подробности чуйте в прикачения звуков файл.
0 Коментара