София. Ако хората не искат АЕЦ, няма да строим „Белене". Това каза лидерът на БСП Сергей Станишев в интервю за радио К2.
През следващите месеци Министерство на икономиката и енергетиката трябва да подготви проект, който да бъде максимално балансиран, така че да се произвежда достатъчно ток за вътрешни нужди и да запази положението на България като страна износител на ток. Това каза Станишев по повод развитието на българската енергетика. "В резултат на ограничения, които бяха изкуствено наложени от ГЕРБ през 2012, и непоносимата и правеща неконкурентен българския ток такса пренос, ние се превърнахме в транзитна страна", добави той. Лидерът на БСП уточни, че страната ни трябва да си отговори на няколко въпроса по проекта АЕЦ „Белене". "Първо, искаме ли да бъдем ядрена държава? Защото, ако повечето българи кажат, че не искат да има атомна електроцентрала, тогава е лесно – не строим нито "Белене", нито седми блок на АЕЦ "Козлодуй".
Във всички стратегии досега, дори и в тези на правителството на Борисов, е записано, че трябва да развиваме ядрена енергетика, да запазим този капацитет, който имаме – интелектуален, технологичен", обяснява Станишев и продължава, че трябва по балансиран начин да се развиват и ядрената енергетика, и българските мини. "Едно е да се добива шистов газ в рядко населени, полупустинни територии, друго е да добиваш газ в Добруджа – житницата на България. Очевидно технологиите, които са използвани досега за това, носят рискове и не дават достатъчно гаранции за хората, че няма да бъде отровена водата, която захранва житото и водоизточниците", завършва червеният лидер.
„Изминаха тежки и работни 100 дни на това управление и въпреки натиска върху правителството, въпреки усилията да се направи всичко възможно правителството да не работи, то работи и постигна за кратък период от време, в изострена политическа среда, конкретни резултати – и за хората, и за бизнеса, и за държавата като цяло". Това казва за работата на правителството до момента лидерът на БСП Сергей Станишев, цитиран от пресцентъра на БСП.
Важен дебат за подготовката на споразумението с Европейската комисия за това как ще използват милиардите, които са планирани като израз на солидарността на ЕС за България във фондовете, се е провел вчера в Народното събрание, обяснява Станишев. "Трябваше да проведем дебат как да бъде насочен този ресурс, кои са приоритетите, да се даде задание на правителството, в диалог с браншовите организации и с неправителствените организации, да разредели тези средства, така че да има максимален ефект", поясни той.
"Новият документ, който беше подготвен от правителството на Орешарски, бе оценен като доста зрял и затова тези дебати трябваше да се проведат без отлагане. През октомври предстоят дебати с комисията по основните приоритети", съобщи още лидерът на БСП. Той бе категоричен, че се е позовавал на факти в обвиненията към Бойко Борисов, че със своята работа е намалил средствата от ЕС за следващия програмен период.
"Правителството на Борисов през септември 2012 заяви, че България очаква от ЕС 18-19 млрд. евро. Между другото България е от малкото страни, които отидоха на тези преговори, без национален мандат, ние настоявахме и бяхме готови да подкрепим такъв. Това щеше да даде повече козове в тези преговори", каза Станишев и уточни, че има доста въпроси, които не са били поставени. "Има страни, които първоначално не са имали допълнителни средства за развитие на техните изостанали региони, които обаче после са включени и са получили допълнителни средства", добави той и даде за пример Испания, Унгария и Германия.
0 Коментара