"Почти веднага след нашето идване се запознахме с Николай Георгиев, който е гъдулар, живеещ тук от много години. Запознахме се с останалите двама членове на нашата група - Натали и Ерик, и с тях много спонтанно започнахме да свирим на малки събирания, след това на един много голям концерт за български фолклор - "Мартеница".
На Апостол му дошла идеята да направят група за по-модерен фолклор, какъвто се слуша в момента и в България. Така се родила идеята за "Номади". „Българският фолклор е толкова обаятелен, че не е учудващо, че толкова хора, дори чужденци, го приемат за свой и започват да се занимават с него“, казва Александра Георгиева.
Американецът с германски корени Ерик Рей е луд по българския фолклор
"Единият от участниците - Ерик, има корени от Германия. Той е много запален по българския фолклор. Не само се занимава с акордеон, но също пее и танцува български танци. Той е много отворен, гори в българския фолклор, много е запален да правим такива неща“, разказва Апостол.
Натали Новитски пък е сред основателите на друга група, която свири там балкански и български фолклор, и според Александра и Апостол най-добре се е вписала в стила на „Номади“.
Третият българин в групата - Ники Георгиев, е завършил в Котел, родом е е от Силистра, цялото му семейство се занимава с музика. Той също бил сред организаторите на друг оркестър от американци, изпълняващи български фолклор.
Българо-американската смесена група има амбициозни планове - от концерти и хоротека до събори на открито
"Номади"са включили в репертоара си най-обичаните български народни песни, стараят се да правят и нова музика, разкрива Александра:
"Винаги сме правили най-известните български песни, които докосват сърцата на българите, защото нашата цел е да сплотяваме българската общност тук, да виждаме повече българи да се събират заедно, а това са българи, които отдавна са излезли от България и те милеят за българския фолклор по начин, по който, честно казано, ние много малко хора сме виждали и в България да милеят за него. Така че нашата цел е да пеем песни, които тях ги докосват. Това са песни, наистина извести и в България, и тук.
Смятат да разширят репертоара си и с по-модерни форми на българския фолклор. Групата вече си има уебсайт и фейсбук страница. Освен плановете за бъдещи концерти и хоротека, не крият и идеята си да направят събор на открито с „ядене, пиене и българска музика“, защото „това си е по-българско – да отидеш на събор, да играеш хора и да слушаш музика“, обяснява Апостол.
Още за дейността на "Номади" чуйте в звуковия файл.
0 Коментара