Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Свят

Ари­ве­дер­чи, Ро­ма!

Ари­ве­дер­чи, Ро­ма!
  • Бал­ка­ни­те се зат­во­ри­ха за Ита­лия, ка­ран­ти­на­та сла­га кръст на Ве­лик­ден­ска­та ме­са   
  • Веч­ни­ят град в ми­на­ло­то е бил раз­гра­бен и опо­жа­рен, но днес е не­виж­да­но опус­тял 

Ко­га­то пре­ди 3 сед­ми­ци се по­я­ви­ха пър­ви­те кад­ри с оп­раз­не­ни­те ули­ци и раф­то­ве в су­пер­мар­ке­ти­те на Ми­ла­но, ед­ва ли ня­кой ос­та­на рав­но­ду­шен. Осо­бе­но по­чи­та­те­ли­те на пищ­на­та ка­тед­ра­ла, без­край­ни­те ма­га­зи­ни и вкус­на­та пас­та. Те дъл­бо­ко вяр­ва­ха, че ня­ма ни­що по-тъж­но. Дъл­бо­ко гре­ша­ха. Глед­ка­та от об­ко­ва­ния с ре­шет­ки бу­тик на Луи Вю­и­тон пре­диз­ви­ка нос­тал­гия, но кар­ти­на­та на за­лос­те­ни­те пор­ти на "Све­ти Пе­тър" на­пом­ни за тя­гос­тни­те ми­ну­ти пре­ди Въз­кре­се­ние. Но с раз­ли­ка­та, че от­как­то смър­то­нос­на­та за­ра­за с гръм и тря­сък пре­о­бър­на жи­во­та ни, ни­кой не знае ко­га да ча­ка Бо­жи­е­то чу­до на из­це­ле­ни­е­то.

Мно­го пъ­ти в ми­на­ло­то Рим е бил и опус­то­шен, и раз­гра­бен, и опо­жа­рен, и зав­ла­дян. Но то­ва не ни пра­ви под­гот­ве­ни за днеш­на­та му пус­тош. Със сво­и­те бли­зо 10 ми­ли­о­на ту­рис­ти, ко­и­то го по­се­ща­ват вся­ка го­ди­на, един от най-го­ле­ми­те ту­рис­ти­чес­ки гра­до­ве в све­та те­зи дни е дет­ро­ни­ран от сто­ти­ци­те жер­тви­те на ко­ро­на­ви­ру­са и над 10 000 за­ра­зе­ни ита­ли­ан­ци. Смър­то­нос­на­та бо­лест обез­лю­ди зна­ко­ви мес­та, ко­и­то дос­ко­ро бе не­въз­мож­но да си пред­ста­вим без де­но­нощ­ни тъл­пи.

Днес на Ис­пан­ски­те стъл­би ня­ма ни­кой

са­мо из­дъл­ба­ни­те рез­ки око­ло па­ра­пе­ти­те на фон­та­на под тях на­вя­ват спо­ме­ни­те за от­ми­на­ли­те ме­се­ци, ко­га­то ту­рис­ти­те с ча­со­ве ча­ка­ха да хвър­лят от­бли­зо мо­не­ти­те, за да се вър­нат във Веч­ния град. Как­то от­бе­ляз­ва Рой­терс, прос­тран­ство­то око­ло фон­та­на Тре­ви не е би­ло тол­ко­ва пус­то най-ве­ро­ят­но от 1960 го­ди­на, ко­га­то бе оп­раз­нен за­ра­ди сним­ки­те на "Сла­дък жи­вот", в кой­то Мар­че­ло Мас­тро­я­ни це­лу­ва­ше в шад­ра­ва­на Ани­та Ек­берг.

Пло­ща­дът "По­ле­то на цве­тя­та" е не­уз­на­ва­ем, без­лю­ден, с при­тич­ва­щи от вре­ме на вре­ме хо­ра, пок­ри­ли ли­ца­та си. Стрел­ват се и ве­ло­си­пе­дис­ти с мас­ки, ко­и­то са ку­пи­ли по­ред­ни­те про­дук­ти за пре­за­па­ся­ва­не.

Са­мо доп­ре­ди ме­сец то­ва мяс­то бе пре­пъл­не­но от щас­тли­ви ази­ат­ски про­да­ва­чи, ко­и­то ухаж­ва­ха кли­ен­ти­те с уха­е­щи цве­тя, прес­ни пло­до­ве и зе­лен­чу­ци, и лю­ти­ви под­прав­ки. Се­га до­ри сен­ни­ци­те са вдиг­на­ти и се на­би­ва на очи са­мо го­ла­та ста­туя на Джор­да­но Бру­но, из­го­рен на кла­да­та през 1600 го­ди­на.Етикети:         

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе