Със 17 гласа "против", един "за" и без въздържали се парламентарната Комисия по отбрана отхвърли предложения мораториум върху два от големите проекти за модернизация на армията - за придобиване на бронирани машини за Сухопътните войски и за нов тип боен самолет за Военновъздушните сили - с обща прогнозна стойност над 3 млрд. лева, съобщава БТА.
Предложението за мораториум за 3 години върху проектите, които бяха одобрени от парламента на 8 юни, е на "Воля", като сред мотивите са насочване на предвидените за тях средства за осигуряване на по-добър жизнен стандарт, повишаване на пенсиите, по-добро финансиране на училища и болници, а също така и да се предостави възможност за изготвяне на "цялостна политика по отношение на въоръжаването и да се предприемат съответните необходими и адекватни мерки, а не да се извършват отделни разходи без цялостна визия и концепция, като се решават единични въпроси, без да се степенуват по важност и приоритет."
Да ги представи на заседанието дойде лидерът на "Воля" и заместник-председател на парламента Веселин Марешки, който добави и други аргументи. С този харч обричаме поколения наред на безизходица, нерешаване на демографските проблеми, несправяне с проблемите на здравеопазването, с вътрешния ред, каза Марешки, който посочи как те биха разпределили средствата за проектите в различни сфери.
Смятаме, че внесеният проект не следва да бъде подкрепян, посочи заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, който изрази позицията на МО. Той аргументира необходимостта от проектите за военните способности на страната, както и за приноса ни към НАТО и оперативната ни съвместимост с алианса. Не само не трябва да се налага мораториум, а е закъсняла модернизацията, заяви Запрянов, който изтъкна, че за първи път в политиката ни от 1989 г. се обръщаме към бойните способности на въоръжените ни сили и не можем да отлагаме тази модернизация. Аргументите на Веселин Марешки не бяха приети от членовете на комисията, като депутатите от различните парламентарни групи, с изключение на вносителите, защитиха военните проекти и отхвърлиха мотивите за искания мораториум. След разменени реплики Марешки напусна заседанието преди гласуването, което не подкрепи искания мораториум.
0 Коментара