Няма нищо по-хубаво от това човек рязко да смени обстановката по време на работната си седмица и от шумния и задушен град, за около 25 минути да се отзове в тихо и прохладно село. Точно това направихме с главния инженер на Радио Варна Румен Радев, с когото гостувахме на жителите на село Левски, община Суворово.
Село Левски се намира на високо и равно място в източната част на Дунавската равнина. Суворово е на 8 километра от него, а Варна на около 25 км. Историческите справки сочат, че е основано през 1823 година. Старото му име е Чатма, което означава извор. Името му е променено през 1934 година. Според предания, които местните жители разказват и днес, Васил Левски е преминавал през селото. Срещал се е с човек на име Липчо, който заедно с него тръгнал към Силистра, с два оседлани коня.
Днес в центъра на селото има голям паметник на Апостола на свободата. Пред него постоянно има свежо букетче цветя. Поставя го една от жените, която се грижи за чистотата около паметника, църквата и кметството.
Като в повечето села и през Левски преминава главен път. Движението е натоварено с много коли и камиони, но местните са свикнали с шума. Всъщност нямат много голям избор, защото единственият им магазин се намира точно на пътя, а на масичките пред него е сборният пункт на местното население. Напазаруват, поседнат, погледат минаващите коли, поприказват си и се приберат. До следващото пазаруване, когато се виждат отново.
Макар и за кратко, да се срещне с екипа ни дойде и англичанинът Стивън, който както сам каза знае много малко български език и ще каже само това, което знае. Стивън е от Нотингам и живее в село Левски от 16-сет години. Идва в България само през лятото, а зимата си отива в Англия. Харесва му тук, защото селото е хубаво и спокойно, лятото е слънчево и горещо, а хората са дружелюбни.
Преди пандемията местните жители често са се събирали. Имат пенсионерски клуб, който днес стои заключен. Причината – по-малкото останали възрастни хора през последните две години. Притеснението от зараза отчуждава хората и те се виждат само пред магазина, когато отиват да пазаруват. Събират се и пред пощата, когато раздават пенсиите.
Следващият разговор е с Илия Петров, на 74 години, който се занимава със земеделие от малък. Той споделя, че хората на село работят непрекъснато и без почивка, но пък след като свършат работа имат щастието да седнат на двора и да си починат на спокойствие.
В село Левски има само един хранителен магазин. В него работи Анета.
Последният разговор в предаването „На село” е с кметския наместник на село Левски. Той се казва Кирил Иванов и е на 36 години. Левски е селото на майка му, а днес вече семеен с две деца, той го избира за роден дом пред големия град. Кирил Иванов е кмет за първи път. Съгласил се е, защото иска да направи живота в селото по-добър за всички.
Живот на село избират все повече млади семейства. Предпочитано място е и село Левски, в което хората са дружелюбни, гордеят се, че са само българи, помагат си и се уважават.
0 Коментара