Референдумът във Великобритания, който доведе до така наречения Brexit, доказа реалност, която е различна от тази, с която сме свикнали и за която не сме готови.
Думите са на зам.-председателя на Европейската комисия Кристалина Георгиева. Тя обясни пред БНТ, че младите и тяхната адаптивност не са били достатъчни да се справят с консерватизма и страховете на по-възрастното население на Великобритания.
"Има и позитив от референдума, а той е - отрезвяването в Европа. Масово хората днес казват: "А бе, хубав-лош, с Европейския съюз е по-добре, отколкото без него. Във Финландия, в Германия, в Дания с 10-12% скочи подкрепата за Европейския съюз" , изтъкна еврокомисарят.
Кристалина Георгиева подчерта още, че проблемът с бежанците може да бъде решен най-вече на мястото, където е възникнал и за това са отпуснати повече средства.
"Бежанската вълна в този свят, който се тресе от конфликти и природни бедствия, е по-мощна, тя е като бавно движещо се цунами. Ако не предприемем мерки на хората там, където те са, това цунами неизбежно ще ни удари и нас в Европа. За нас като европейци е много по-лесно да им помогнем там, отколкото да им помагаме тук. Тук е по-скъпо с пъти - 5- 6, ние в Европа виждаме, че не сме готови, не ни е лесно да приемаме хора, които са с друга култура и рискът, че Европа може да се окаже затворена, става все по-голям. Ние трябва да си помислим за устойчивото влизане на хора не само на пазара на труда, но и в обществото, което ги приема", смята Георгиева.
0 Коментара