Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Политика

Конституцията „Софиянски” – мажоритарен вот за министри

Конституцията „Софиянски” – мажоритарен вот за министри

Мажоритарен вот не само за парламент, но и за министрите и областните управители, предлага бившият служебен премиер и кмет на София Стефан Софиянски в новата конституция, която е написал заедно със съмишленици.

В интервю за „Стандарт” Софиянски разкри преди седмица, че е написал нова конституция, с която прпедлага промяна на формата на управление. С проекта той иска да амбицира десните у нас.

ИНТЕРВЮТО НА СОФИЯНСКИ В "СТАНДАРТ": Преборихме се на 10 януари 1997 г., а сега сме маргинали

 „След като влязохме в ЕС и вече 10 г. не показваме резултатите, които всеки от нас очаква, търсим вината и във формата на управление. Търсим оптимизиране и на обществените отношения, и на начина на управление”, поясни тази сутрин той пред бТВ.

„Сегашната Конституция е приета 1991 г. и за времето си тя беше добра, но от 2007 г. ние сме член на ЕС и трябва да градим по нов начин нашите обществени отношения, така че да сме конкурентоспособни, да сме силни в това присъствие в ЕС”, подчерта Софиянски. Той разкри, че сред съмишлениците му са хора, които през прехода са заемали различни позиции – има министри от служебния кабинет и хора от научните среди.

ВИЖ ОЩЕ: Софиянски се връща в играта

В техния вариант на основния закон Министерски съвет се избира  пряко от Народното събрание, но поименно. „Не е така безадресен, както е сега. Избират се областните управители, променя се регионалното деление на България – на 6 области, посочи още Софиянски.

„В момента по Конституция България се води република с парламентарно управление, но всъщност е с министерско управление, силата е в Министерския съвет. В новата Конституция ние търсим баланс на властите. Философията е не противопоставяне на властите, а взаимодействие между тях”, каза още бившият столичен кмет.

Областният управител ще бъде директно избиран и функциите се разделят, поясни той. „Правителството определя политиката на държавата, областният управител я реализира на местно ниво, а кметът се грижи за ежедневието на хората”, каза Софиянски. Според него в момента областният управител е „пъдаринът” на кмета, а структурата с 28 области е тромава.

В новия вариант на основния закон влиза и изцяло нова глава – „Публични финанси”, в която се регламентира разпределението на средствата. „Те не отиват централизирано в Министерството на финансите и след това да се разпределят, а около 20% остават при общините, 40% се прехвърлят в областта и 40% – в правителството. Така всеки разполага с паричния ресурс, за да упражнява пълномощията си”, каза Софиянски. Според него в този баланс на властите при президента се дават пълномощията на вътрешната и външната сигурност, тоест военният и външният министър и структурите са при президента. „Президентът взема сигурността, а правителството взема хуманитарните и стопанските министерства. В случая за изтребителите например за мен тежестта трябва да бъде на военното министерство”, смята Софиянски.

След като е директно избиран, обществото трябва да натовари президента с очаквания, по този начин ще се търси и профилът на президента, който е подходящ, отбеляза той.

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе