София. Президентът Росен Плевнелиев заяви в ефира на Дарик, че правителството не си е върнало доверието на му.
През юни той сподели, че е изгубил доверието си към кабинета. Според държавния глава решението за назначаването на Делян Пеевски начело на ДАНС е било "най-значимият акт на задкулисие в българската политика от 24 години".
Плевнелиев каза, че остава отворен за всяка полезна инициатива на управляващите и добави, че институциите са в ежедневен контакт и комуникация и подкрепя всеки смислен проект и действие на правителството. "Работя в рамките на своите конституционни правомощия", заяви президентът.
На въпрос дали приема евроизборите като проверката дали да остане кабинетът на власт, Плевнелиев посочи, че всеки избор е проверка и той няма да се ангажира с подобни сметки. "Държавният глава няма да влиза в никакви подобни сметки, защото те не зависят от него и докато аз съм държавен глава, няма да го приема", каза той.
"Това правителство може да е загубило моето доверие, но то е избрано на база на демократични процедури и механизми, а аз съм се заклел в Конституцията и ще отстоявам демократичното развитие и устоите на нашата държава до последно. От тази гледна точка съм честен да кажа, че не се доверявам, но спазвам конституцията, работя и подкрепям всеки смислен проект", категоричен е президентът.
"Изборите са моментът, в който е важно да се чуе гласът на народа, а не на президента, а политическите изводи ще ги направят партиите", каза държавният глава.
По отношение на белязалите годината протести Плевнелиев призна, че и той е посочил протестиращият човек като политик на годината. "Имам самочувствието с действията си да съм показал, че съм уважил всички протестиращи в България", каза той. Държавният глава изтъкна, че никога не е делил хората на протестиращи и контрапротестиращи, защото те всички са протестиращи и имат своите искания.Президентът е убеден, че личните атаки срещу него няма да спрат. Той сподели, че му харесва дебатът за офшорните компании, подкрепя го изцяло и го счита за много закъснял.
0 Коментара