Ню Йорк. "Инспекторите на ООН ще се върнат в Сирия, за да продължат разследването си за използването на химически оръжия в страната", съобщи генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, като добави, че специалистите ще посетят Алепо, предаде АФП.
"Те ще се отправят натам възможно най-скоро", каза Бан.
По-рано в Алепо руски експерти също проведоха инспекция и представиха в ООН доклад, в който се твърди, че опозицията там е използвала зарин.
Бан Ки-мун разчита да проведе среща на 28 септември с руския външен министър Сергей Лавров и държавния секретар на САЩ Джон Кери и да определят дата за международната конференция „Женева-2"
"С нетърпение очаквам срещата с Лавров и Кери на 28 септември. Надявам се да успеем да се договорим за дата за международна конференция по въпросите за Сирия". Заяви Бан Ки -мун.
Генералният секретар е заявил пред Съветът за сигурност, че употребата на химически оръжия е „военно престъпление" и поиска санкции в подкрепа на плана за унищожаването на оръжията. Бан направи коментара на закрити консултации на от 15-те страни-членки на Съветът за сигурност на ООН, на която той разказа как лекари са открили умиращи на улицата хора, след атаката с газ зарин край Дамаск на 21 август.
Инспекторите на ООН потвърдиха в свой доклад в понеделник, че в нападението край Дамаск на 21 август е използван отровен газ зарин. Според тях климатичните условия в момента на нападението са помагали да се усили максимално смъртоносният ефект.
Както се и очакваше, заключението им не посочва кой би могъл да е пуснал зарина в Гута, след като те нямаха мандат за това.
"На базата на свидетелствата, събрани във връзка с разследването на инцидента в Гута, заключението е, че в продължаващият конфликт в Сирия е употребено химическо оръжие срещу цивилно население, включително деца, и то в относително голям мащаб", заявява в доклада главвия разследващ от ООН, шведът Аке Селстрьом.
"В частност, пробите - химически, медицински и от околната среда - представляват убедително доказателство, че са употребени ракети земя-земя, съдържащи нервнопаралитичния газ зарин."
В текста се посочва още климатичните условия в нощните часове на 21 август са помогнали да бъдат убити и ранени колкото се може повече хора. Температурите са ниски между 2 и 5 часа сутринта, което означава, че въздухът не се издига, а е неподвижен или продължава да се спуска към земята.
"Химическите оръжия, употребени в такава метеорологична обстановка, постигат максимален поразяващ ефект, тъй като тежкият газ остава ниско до земята и прониква в ниските етажи и помещения на сградите, където хората търсят убежище", обясняват авторите.
Заключенията на екипа на Селстрьом не са изненадващи, посочва Ройтерс. Засега не е ясно дали някои от детайлите в доклада на ООН съдържа следи, насочващи към извършителя. Френският външен министър Лоран Фабиюс обаче каза, че текстът "без съмнение" определя като виновни за нападението властите на Асад.
0 Коментара