Папа Франциск отправи пожелание през започващата във вторник Юбилейна година на милосърдието, обявена от католическата църква, католиците и православните да осъзнаят, че трябва да изличат "греха на разединението", предаде Франс прес, цитирани от "Дарик".
Пред богомолците, събрали се на площад "Св. Петър" след неделната молитва, той изрази ясно желанието си поредната "Света година" да проправи път за нови стъпки към взаимно опрощение и сближаване между римокатолиците и различните православни църкви. Разколът между Рим и Константинопол датира от 1054 г., припомня АФП.
Преди половин век - на 7 декември 1965 г., точно преди закриването на Втория ватикански събор, стана "паметно събитие" - в обща декларация папа Павел Шести и вселенският патриарх Атенагор, архиепископ константинополски, взаимно анулираха разменените между Рим и Константинопол през 1054 г. декрети за отлъчване от християнската църква, напомни главата на римокатолиците.
"Съдбовен знак е, че този исторически жест на помирение, създал условия за нов диалог между православни и католици, се чества точно в началото на Юбилейната година на милосърдието. Няма истински път към единство, без да поискаме прошка от Бога и един от друг заради греха на разединението", каза Франциск; после отправи приветствия към главите на православните църкви и по-специално към своя приятел Вартоломей, константинополския патриарх.
Двамата поддържат близки отношения, но за Рим е по-трудно сближаването с другите православни църкви, особено с руската, която е най-многобройна.
За разлика от протестантите, православните християни нямат голям брой доктринални разногласия с католицизма и още от времето на Втория ватикански събор папите изразяват желание да превъзмогнат Източно-западната схизма и да възстановят единството, напомня АФП.
Папа Франциск призова днес министрите от 195 страни, събрали се на климатичната конференция в Париж, да проявят смелост и да вземат "важни решения" за "идните поколения".
"Какъв свят искате да оставите на онези, които ще дойдат след нас, на децата, които израстват сега?" - запита първосвещеникът пред хилядите хора на площада, повдигайки отново теми, засегнати в пролетната му енциклика за околната среда.
"За благото на общия ни дом, на всички нас и на идните поколения в Париж трябва да бъдат положени всички усилия за смекчаване на последиците от климатичните промени - и същевременно за борба с бедността, за въздигане на човешкото достойнство. Единият и другият избор вървят ръка за ръка", заяви той и отново пожела успех на форума, който ще приключи в близките дни.
"Възнасяме молитви Светият дух да озари призваните да вземат тъй важни решения, да ги дари със смелостта винаги да се ръководят в избора от върховното благо за цялото човешко семейство", добави Хорхе Берголио.
В самолета, с който пристигна в понеделник от Африка, той заяви, че правителствата трябва "сега или никога" да приемат "преобразяващо" споразумение за защита на околната среда. "Изглежда сме на прага на самоубийството", ако човечеството не е решено да обърне хода на нещата, подчерта аржентинският папа.
0 Коментара