Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Политика

Президентът: Европейската интеграция е европейски аршин в борбата с корупцията

Президентът: Европейската интеграция е европейски аршин в борбата с корупцията

Убеден съм, че европейска интеграция за нас означава европейски модели и стандарти в борбата с корупцията, каза президентът Румен Радев на международната конференция на тема "Европейски практики и възможности за противодействие на корупцията" днес в София.

Това означава обединяване на усилията на всички институции и ангажирането на усилията на цялото общество за справяне с този проблем, отбеляза държавният глава.

Той посочи, че всяка държава развива свой собствен антикорупционен модел, базиран на социални, икономически, политически характеристики. Ако искаме да сме пълноценно интегрирани в Европа, трябва да надскочим нашата ограда на доморасли методи за развитие и прилагане на антикорупционни мерки, да видим какво става отвън тази ограда, да черпим опит от добрите европейски практики, смята Румен Радев. Според него критерият за нашето пълноценно интегриране ще бъдат резултатите в борбата с корупцията.

Той посочи необходимостта от всеобхватни мерки за противодействие на корупцията - широкомащабни законодателни инициативи, фокусирани върху разкриването, пресичането и разследването на корупционни схеми в реално време, концентрирани върху безкомпромисното наказателно преследване на отговорните лица, както и върху превенцията.

За корупция в България се говори много, но според мен се прави твърде малко, коментира държавния глава и отбеляза необходимостта от фокусиране на общественото внимание върху проблемите на корупцията. За корупцията няма почивен ден, оставена без обществено внимание и без систематични мерки за въздействие, тя се разраства като раково образувание, каза Радев.

Той посочи, че корупцията нанася огромни вреди на обществото, защото тя овладява основни лостове на държавно управление в законодателната, изпълнителната и съдебната власт и ги подчинява на частни интереси, ограничава основни права и свободи на гражданите, генерира бедност и престъпност, ерозира доверието в държавата, отблъсква инвеститорите.

Според президента специално за България корупцията има и друго специфично негативно влияние, защото се превръща в основна спирачка за реализация на стратегически за България цели като развитие на съвременна конкурентоспособна икономика и пълноценна интеграция в европейските структури. Когато усилията на бизнеса се насочват вместо в развитие на иновации и конкурентоспособност, към търсене на подходящ човек от администрацията, който, срещу определени финансови стимули да може да реши спечелването на обществена поръчка, това е убийствено за бъдещето на нашата икономика, отбеляза държавният глава.

Той посочи, че фактът, че вижда толкова много представители на държавните институции, на неправителствени организации, на партии, както и общественици на днешния форум показва, че в България съществува едно от условията за ефективно противодействие срещу корупцията - липсата на примирение и на безразличие.
На днешната конференция ще бъдат представени практиките на различни европейски държави в борбата с корупцията, ще бъдат сравнени и антикорупционните модели в Европа, както и законодателствата, регламентиращи взаимодействието между органите за борба с корупцията и прокуратурата.

В дискусията участват експерти от различни европейски държави, както и представители на български институции, ангажирани в противодействието на корупцията - председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество Пламен Георгиев, председателят на Държавна агенцияа "Електронно управление" Атанас Темелков, доц. Диана Ковачева.

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе