През март ГЕРБ запазва електоралната си тежест и остава първа политическа сила с 24%, БСП -13%, ДПС- 5.7%, РБ-5,5%, ПФ -4,5%, АБВ-2.6%, Атака 2.5%.
Това показват резултатите от национално представително проучване на „Екзакта Рисърч Груп", предава "Фокус". „И през март ГЕРБ запазва електоралната си тежест и остава първа политическа сила с 24% от гласовете на българските избиратели. Електоратът на ГЕРБ има устойчив социално-демографски профил.
Две трети от избирателите на ГЕРБ твърдят, че партията им разширява политическото си влияние. Повечето от избирателите на други партии не виждат промяна в политическото влияние на ГЕРБ, а социалистите твърдят, че влиянието на ГЕРБ се свива.
Два месеца преди конгреса на БСП се регистрира лека мобилизация на електората на тази партия, който възлиза на 13%. Една трета от социалистите са на мнение, че БСП разширява влиянието, а две трети не споделят подобна оценка. В същото време леко се свива подкрепата за лидера на БСП Михаил Миков. През март той е одобряван от 15% от българите, с 2% по-малко от февруари.
Сочената в медиите като основен опонент на М. Миков Корнелия Нинова стои по-добре от него сред населението като цяло. Тя е одобрявана от 21% от българите. Корнелия Нинова е по-добре приемана от Михаил Миков сред трудово-активните българи, сред високообразованите респонденти и сред жителите на столицата и на градовете-областни центрове.
Що се отнася до подкрепата, която двамата имат сред левите избиратели, тя е съизмерима. Добри оценки за всеки един от тях дават по около две трети от социалистите.
Заявяващите се като електорат на ДПС в момента възлизат на 5,7%.
Няма значими промени в електоралната тежест на РБ и ПФ. РБ запазват електоралната си подкрепа от 5,5%-ов дял, а ПФ имат 4,5%.
АБВ съхранява шансовете си за участие в нов парламент с резултат от 2,6% от имащите право на глас. В полза на формацията работят и високите рейтинги на Георги Първанов и на Ивайло Калфин.
Ако сега се провеждаха парламентарни избори, за Атака биха гласували 2,5% от всички българи.
Картината на електоралните нагласи е доста застинала и ако може да се говори за очаквана електорална динамика, това се отнася в най-голяма степен до избирателите на ДПС и РБ.
Данните показват, че засега по-малки формации извън парламентарния формат не се намесват в надпреварвата за следващ парламент.
0 Коментара