Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Технологии

Джаджи на изчезване

Джаджи на изчезване

Скоростта, с която се създават иновациите в технологичната индустрия, е толкова голяма, че едва ли познаваме всеки отделен технологичен продукт, който хората използват в ежедневието си.

Само в последните 5 г. станахме свидетели на небивал бум на развитие на почти всяка технология, позната от миналото.

По-интересно според анализаторите е, че сега почти всеки лесно може да прогнозира коя джаджа няма да продължи да съществува още дълго време. Например с продължаващото победно шествие на смартфоните най-ниският клас фотоапарати започват да изглеждат като остарели продукти, а услуги като Netflix продължават да влияят негативно на пазара на DVD и Blu-ray дискове. Само от тези два примера става ясно, че технологичният пейзаж ще изглежда коренно различно в близко бъдеще. Затова от Tech Land предлагат списък с актуални днес технологични продукти, за които прогнозите са, че ще изчезнат в близките 5 г.

Blu-ray и DVD плейъри

Очевидно е, че за целия спад на пазара на DVD и Blu-Ray е виновна една компания и това е Netflix. Все повече потребители преминават към стрийминг на филми, а iTunes вече отдава под наем. А само до преди година Blue-Ray плейърите бяха единственият избора за качествено домашно кино. Анализаторите предричат, че 2013 г. е била последната година, в която все още масово са се продавали Blu-ray и DVD плейъри.

Самостоятелно GPS устройство

В последните 6 г. по целия свят бяха продадени 1,3 млрд. iPhone и Android базирани смартфона, а всички те имат достъп до картографски софтуер. След като смартфоните започнаха да предлагат GPS услуги през 2008 г., продажбите на самостоятелните GPS устройства за автомобили са спаднали с 80%. Като прибавим и твърде високата им цена, не е учудващо защо компании като Garmin и TomTom вече губят пазарен дял. До 5 г. хората напълно ще забравят, че има самостоятелни GPS устройства.

Dial up интернет

Не, не си мислете, че този интернет вече е забравен. Всъщност, 3% от американците все още ползват Dial up интернет, което се равнява на 9 млн. души. Благодарение на необходимостта от интернет и новите алтернативи за свързване с по-бързи скорости обаче това няма да продължи дълго. Интернет компаниите се развиват с голяма скорост, а това ще продължи и през следващите пет години, като редица държави инвестират в широколентов интернет и по-добра свързаност. За наше щастие България е на едно от първите места по скорост на интернет в света. Смесено с кабелните компании и сателитния интернет, Dial up връзката ще загине до 5 г.

Цифрови фотоапарати от нисък клас

Появата на iPhone 4 през 2010 г. и неговата камера накара производителите на фотоапарати да повишат качеството на камерите, които вграждат в устройствата си. Има само малка част потребители, които все още предпочитат оптично увеличение и апарат, чиито батерии издържат по-дълго. Благодарение на скоростта на развитие на мобилните технологии обаче тези фотоапарати ще изчезнат напълно през следващите 5 г. Тогава компании като Nikon, Canon и Sony ще спрат да произвеждат цифрови фотоапарати с ниско качество и ще се фокусират върху по-професионална техника.

Ключове за кола

Една от най-бързите и обсъждани промени, настъпили през последните години, е ограниченото използване на ключовете за кола и въвеждането на смарт ключовете. Изненадващо, преминаването към тези нови "умни" ключове не предизвика недоволството на потребителите, дори напротив - купувачите на нови автомобили се радват на новата система. Но не е изключено смартфоните да изместят и тази технология. С различни приложения като OnStarRemoteLink предлагана от Chevrolet, която ви позволява да стартирате колата с приложение, бъдещето на ключовете за колата може би се крие в пазара на приложения за телефони. Независимо дали ще използваме интелигентни ключове, или ще преминем към нещо по-иновативно през следващите 5 г., ключът за автомобили, който използваме през последните 70 години, ще остане в миналото.

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе