Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Свят

Болестта дракункулоза изчезва от света

Болестта дракункулоза изчезва от света

Малко над двадесет души по света са заразени с дракункулоза - болест на гвинейския червей и заболяването е на път да изчезне, съобщи Асошиейтед прес, цитиран от Нова Тв.

Основаният в САЩ "Картър Център" от бившия президент Джими Картър води кампания по света за изкореняване на тежкото паразитно заболяване, при което еднометрови червеи излизат от човешкото тяло през процепи в кожата.

Едва 27 случая са регистрирани през 2020 г. в шест страни в субсахарска Африка, което е наполовина в сравнение с броя случаи през 2019 г. Инфекциите при животни също бележат спад с 20 на сто, отбелязват от центъра.

"Съобщаваме за намаление от 50 на сто в случаите при хора до едва 27 души в света миналата година. За сравнение през 1986 г. се съобщаваше за 3,5 милиона души годишно заразени с болестта в 21 страни, предимно в субсахарска Африка, както и в Близкия изток и Азия", каза за Асошиейтед прес Адам Уайс, директор на програмата за изкореняване на болестта в "Картър Център".

През 2020 г. по предварителни данни в Чад са регистрирани около 12 случая, в Етиопия - 11, а Ангола, Камерун, Мали и Южен Судан са съобщили за по един случай.

Пандемията от Ковид-19 усложни логистиката и доставките на програмата, ограничи възможностите за научна дейност и затрудни работата на служителите, каза Уайс.

За разлика от други заболявания, които се контролират с лекарства или ваксини, дракункулозата може да се изкорени чрез обучение на хората да пречистват водата и да пият чиста вода. Предизвикателствата са свързани с образованието, наблюдението и продължаващите усилия за осигуряване на достъп до безопасна питейна вода. Инфекцията, причинявана от дълги около метър червеи, протича без симптоми и се развива в човешкото тяло около година, преди червеят да се опита да излезе от него, което е изключително болезнено.

Дракункулозата е на път да стане втората болест след едрата шарка, която човечеството ще успее да изкорени, смятат от "Картър Център". Световната здравна организация предупреждава, че останалите случаи може да бъдат трудни за контролиране, защото обикновено възникват в отдалечени и трудни за достъп райони.

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе